Ваше ім'я: *

Ваш email *


Миколай народний, казковий, Миколай легендарний, Миколай Святий ?

Миколай народний, казковий, Миколай легендарний, Миколай  Святий – це одна і та ж особа, чи вони різні?

Які тільки легенди, розповіді і традиції не побутують про Миколая! Іноді дітям навіть складно збагнути – хто ж він: Дід Мороз, Санта Клаус, добрий дідусь, що приносить подарунки, чи справжня людина, що жила колись, а тепер перебуває на Небесах.

Народний Миколай може пересуватися як завгодно: на заповнених подарунками санях із дзвіночками, запряжених баскими кіньми або північними оленями, на вифлеємському віслючкові чи пішки у супроводі янголят, а іноді й чортика з різочками. Він може бути схожим на маму, тата чи когось із сусідів, або зовсім незнайомцем із довгою сивою бородою. Цей спритний дідусь пролазить не тільки у димоходи, а й пробирається через зачинені двері, вікна чи шпарини або ж користується добровільними послугами помічників. Іноді він як і Санта любить поласувати печивом і теплим молочком. А подарунки може заховати і під подушкою, і під ялинкою, і під ліжком, і у капцях, і у шкарпетках, і на підвіконні… І подарунки його різноманітні – від маленькою мандаринки під подушкою до гри-додатку на айпеді. Діти люблять писати йому листи і щиро вірять, що пошта доходить до нього або на небеса або десь у холодні краї.

Це Миколай казковий.

Дорослі також звертаються з проханнями до Миколая, але зазвичай вони просять про щось серйозніше, ніж просто подарунки: про захист під час подорожей, особливо морем,  про добрий приплід худоби, про народження дітей (відомий український письменник Микола Гоголь тому доказ), про здоров’я, порятунок. Деякі щиро вірять, що Миколай може не лише допомогти у скрутній ситуації, а й покарати за богохульство, зневажливе ставлення до нього чи його образу або храму на честь його імені…

Багато існує легенд про вчинки Миколая Мирлікійського за його життя та чуда після його смерті. Деякі оповіді навіть зазначають його існування до часів Всесвітнього потопу.

Це Миколай народний і Миколай з християнських легенд.

А який він, справжній, Миколай Святий? Оскільки він жив дуууже давно, а саме на зламі ІІІ-ІV століть, то складно сказати, що він точно робив, а що йому приписують. Дуже імовірно, що він був серед єпископів на Першому соборі вселенської християнської церкви у місті Нікея. Можливо він пропонував якесь із формулювань першого Символу віри. Можливо. Якщо все, що ми дізнаємося про земне життя святого, то правда, то найкращими заняттями для дітей, які вже можуть усвідомлювати серйозні речі віри, можуть бути не так листи до сивобородого дідуся, подарунки під подушкою чи пряники-миколайчики, а наслідування святого, а саме:

– молитва за друга, сусіда, свою країну, ближню чи далеку країну;

– матеріальна таємна допомога потребуючим:

– вивчити Символ віри;

– написати листа бабусі, дідусеві чи комусь, хто буде радий його отримати;

– зробити листівку-підбадьорення;

– зробити таємний подарунок своїми руками…

Що ж ми можемо знати про Святого напевно?

Коли він вже й потрапив на Небеса, то точно не за свої заслуги, а через праведність Христа, яка була одягнена на нього. Я не думаю, що справжній Миколай був би у захваті від того, що діток заохочують подарунками за добру поведінку й карають різочками за погану. Ця ідея перекручую суть усього Євангелія, яке вчить, що спасіння людина (і кожен святий) отримує завдяки благодаті (вільно запропонованому подарунку від Христа), а не через добрі вчинки. Гарні справи  є відгуком душі на благодать.

Приклад справжнього Миколая показує нам, що ми не повинні вчити дітей просити, вимагати подарунків, а навпаки, давати можливість їм проявити милосердя, подарувати свій час, молитву, гроші заради ближнього. Я не проти подарунків дітям на свято Миколаяя. Я за правильний фокус у цьому процесі – не на собі, а на інших, не мені, а тобі.

Про тих, хто був вірний Богові перед нами у Святому  Писанні сказано:

Тож і ми, мавши навколо себе велику таку хмару свідків, скиньмо всякий тягар та гріх, що обплутує нас, та й біжім з терпеливістю до боротьби, яка перед нами, дивлячись на Ісуса, на Начальника й Виконавця віри, що замість радости, яка була перед Ним, перетерпів хреста, не звертавши уваги на сором, і сів по правиці престолу Божого.

(Послання до Євреїв 12:1,2)

Тож якщо святий Миколай знаходить  зараз серед тих свідків, то він, як й інші святі, бажає, щоб ми:

–          скинули тягар і гріх,

–          боролися, змагалися у вірі (аналогія з бігом-естафетою у стародавні часи)

–          щоб дивилися на Ісуса Христа.

Будь-який святий, у тому числі Миколай,  у першу чергу хоче, щоб ми тримали наш погляд (і наше серце, думки, мотиви, дії) на Христі – тоді це святом для святого.