Ваше ім'я: *

Ваш email *


4 клас дома за шкільною програмою

Моя дитина цього року навчалась дома за шкільною програмою 4 класу. Моєї подруги дитина розпочне  4 клас цього року й вона хоче знати, чого можна очікувати, якщо вчитись за програмою вдома. Вона поставила мені різні запитання, я подумала, що можливо наш досвід стане корисним не тільки їй, а ще й комусь іншому. Отже, перейдемо до її запитань:

Скільки часу йде на кожен предмет?

Різні предмети займали різну кількість часу. Були предмети за шкільною програмою, а були ті, які ми обирали дитині: гуртки, спільне навчання з іншими хоумскулерами, окремі курси дома тощо.
Якщо говорити про програми шкільні, то на математику йшло приблизно 30-40 хв на день 3 рази на тиждень. На читання вголос (5 сторінок щодня) – 10 хвилин, на списування і диктанти приблизно 30 хв, так само й на заняття-підготовки до ДПА в останньому семестрі 30-40 хвилин, на фітнес (фізкультура) – 30 хв щодня (ми його не відміняємо навіть під час канікул), іноземна мова – 30 хвилин щодня. Природознавство двічі на тиждень по 30 хвилин.
суспільствознавство, основи здоров’я”,  інформатика – 1 раз на тиждень приблизно 30 хвилин. Коли дитина робила проєкти з інформатики (форматування тесту, презентації тощо), то це займало довще часу, бо їй подабалось. Літературу ми не виділяли як предмет, коли дитина сідає за книжку і читає, а мали в розкладі щотижня 40 хвилин – для ведення  відеочитацького щоденника і вивчення віршів та прозових уривків напам’ять. Творчість і програмування у нас були в розкладі, але ми їх не обмежували в часі. Програмування обмежувалось завданням, яке треба було виконати. А обоазотворче мистецтво і трудове навчання (творчі вироби, малювання тощо) дитина сама вирішувала які саме, у якій кількості й об’ємі робити. Так само з читанням книжок – вона їх читає постійно: коли їсть, коли на щось чекає, коли їде в машині тощо.
З гуртків: Піаніно – 20 хвилин практики щоденно плюс 45 хвилин заняття з вчителем один раз на тиждень.  Хор 40 хвилин -1 година 1 раз на тиждень. Драматичний гурток – 1 година на тиждень. У школі української діаспори – у вихідний день 4 години.
Загалом, якщо ми не їхали кудись (бо в нас не раз навчання відбувалось у машині), а дома сідали за навчання й нічого не переносили з розкладу кудись і не відміняли, то починалось воно в 10 ранку і з перервами, обідом тощо воно закінчувалось о 3 дня. Але бувало по-різному. Іноді зранку мали якусь цікаву поїздку і тоді дитина вчилася після обіду.
Як ти плануєш уроки? 
За матеріалами – підручниками 4 класу, робочими зошитами. Іноді підшукую відео на ютюбі чи цікаві матеріали з інтернету до теми, що проходимо. Якщо в робочому  зошиті з математики чи української мови є якась тема, якої дитина не знає в цьому дні, то я їй спершу пояснюю, тоді вона самостійно робить, тоді я перевіряю. До деяких предметів, що не у програмі, ми купували окремі посібники і йшли за ними. Іноді переставляли теми місцями.
Іноземна мова: вивчення складалось із 4 частин: 1) розмова, діалоги, 2) слухання: я читаю дитині, 3) дитина читає мені, 4) дитина робить списування тексту. Для іноземної мови я наперед підбирала матеріали, за якими ми читали, писали і будували діалоги. Для закріплення я давала їй дивитись різні відео іноземною мовою, але це навіть не було в розкладі.
Чи потрібна твоя 100% увага? 
Я 100% мала бути присутня, але моєї уваги потрібно було близько 20%. Я паралельно могла готувати їсти і слухати як дитина читає чи диктувати їй диктант, витирати пил і пояснювати їй щось, але іноді треба було сісти і зосередити всю увагу, особливо в математиці чи в читанні їй вголос.
Чим відрізняється математика українською і англійською?
Англійською мовою американська програма (ми використовували Horizon Math) більш цікава для дитини: ускладнення завдань відбувається поступово, нові теми вливають поступово, кольорові робочі зошити, завдання пристосовані до життя (побудова графіків, читання мап, розгадування ребусів, читання римських чисел і годинника і т.д.). В українській математиці чорно-білі зошити, цифри треба вписувати правильно в правильні клітинки, у задачах якась індустріалізація з тонами, центнерами, дециметрами, бідонами і сувоями тканини в швейному цеху (доводилось дитині пояснювати що це).
 Чи мають значення для твоєї доньки оцінки? 
Складно сказати. До 4 класу точно не мали значення і вона їх навіть не знала. Але ДПА вона боялась і переживала не так за оцінки, а , щоб не завалити і не залишитись ще раз у 4 класі. Їй хочеться рухатись далі.
Ось такого монстра-ДПА вона намалювала.
dpa
Як виходите з ситуації, коли ви вирішили пропустити щось з програми, але школа вимагає?  
Якщо це щось не важливе або те, що будемо вивчати наступні роки, то спокійно пропускаємо (наприклад, дієвідміни дієслів). Якщо це те, що буде у контрольній, то не пропускаємо, а вивчаємо. Якщо це якась дрібниця, то я дитині кажу: “Якщо ти це не зробиш у контрольній, бо ми з тобою детально не вивчили, а решту зробиш, то все буде нормально.”
          Загалом, 4 клас був для нас цікавим, але й дещо стресовим, бо треба було робити щось не для себе, а              для освітньої системи.