Ваше ім'я: *

Ваш email *


Аналізи крові на визначення діабету

Багато друзів у мене запитують останнім часом як дізнатись за аналізами, чи є в тебе тенденція до діабету 2 типу чи переддіабетний стан чи сам діабет.

По-перше, якщо є такі певні передумови, то точно варто зробити такий аналіз. Якщо у жінки був гестаційний діабет (під час вагітності) – так було у мене. Якщо хтось із найближчих рідних має діабет. Якщо є симптоми, які вказують на діабет. У моєму випадку це сухість у роті, сухість в очах, поколювання пальцях на руках і в стопах.

Я робила аналіз, який одразу показує й рівень цукру в крові й інсулін. І потім як змінюється рівень цукру в крові й інсулін, коли організм “навантажити” додатковим цукром.  Коли є обидва показники цукор (глюкоза) й інсулін, то можна вирахувати індекс HOMA, який допоможе зрозуміти інсулінову резистентність.

Спочатку я розповім як здавати аналіз в лабораторії, а тоді як можна перевірити цукор в домашніх умовах.

Отже, який аналіз замовити в лабораторії? Він називається аналіз на толерантність глюкози  (глюкозотолерантний тест  – ГТТ)  та на інсулінову резистентність. Минулого літа, коли я була в Україні, в лабораторії “Сінево” не було такого аналізу, тому я  сама мала стежити за показниками і здавати аналіз за такою схемою.
Я буду розказувати на прикладі “Сінево”, бо саме з ними я мала досвід.

1. Напередодні потрібно замовити на їхньому сайті (або на місці) такі аналізи, вони входять до “Гормональної панелі” у розділі “Панель порушень вуглеводного обміну”:

Глюкоза (сироватка) / 1079 – 3 штуки, бо його треба буде здавати 3 рази в один і той самий день.

Інсулін / 1019  – 3 штуки

і послугу  “Взяття крові одноразовими системами” / 6001 – 3 штуки

1

У “Сінево” не в кожному місті доступна можливість замовити ці аналізи он-лайн. І не можливо замовити одразу 3 штуки, тому треба замовляти кожен окремий раз по 1 штуці кожного.

2. Краще робити цей аналіз коли ти не хворієш. Перед ним  треба утриматись від їжі 10 годин (деякі джерела кажуть від 8-12 годин) і не пити воду (деякі джерела кажуть, що воду можна, але я ділюся саме тим, які  вказівки мені давали мої лікарі). Також перед аналізом зранку не треба робити фітнес чи давати собі якихось фізичних навантажень. Тобто, якщо це далеко, то не йти пішки, а під’їхати транспортом. Справа в тому, що фізичні навантаженні і вода і їжа впливають на рівень цукру й на інсулін в організмі.
Ось які застереження діються в інструкції до глюкози, яка продається для цього тесту:

Пробу на толерантність  до глюкози варто проводити хворому в спокійному стані, цьому не повинні передувати стресові ситуації або неадекватні навантаження. Під час проведення досліджень пацієнт повинен спокійно сидіти (або лежати); паління, фізичні навантаження неприпустимі. Тест не рекомендується проводити після виснажливих хвороб, операцій і пологів, при запальних процесах, інфекційних захворюваннях, гарячковому стані, алкогольному цирозі печінки, гепатитах, під час менструацій, при захворюваннях травного тракту з порушенням всмоктування глюкози, злоякісних захворюваннях. Напередодні та у день дослідження необхідно відмінити прийом медикаментів (адреналіну, глюкокортикоїдів, кофеїну, діуретину, морфіну, сечогінних тіазидового ряду, дифеніну, психотропних засобів і антидепресантів), а також лікувальні процедури, які можуть вплинути на рівень глюкози в  крові.   Хибнопозитивні результати спостерігаються при гіпокаліємії, дисфункції печінки, ендокринопатіях.

 

 

3. Також напередодні вдома підготувати 75-грамовий розчин глюкози, яким потім буде навантажуватись організм. Глюкоза для цього розчину купується в аптеці (наразі коштує близько 40 грн). Називається ГЛЮКОЗА-ТЕСТ (GLUCOSE-TEST) порошок д/оральн. розчину 75 г. От цей порошок треба насипати в порожню пляшечку і залити 250 грамами води і перемішати. І взяти із собою, коли ідеш на цей аналіз.

2

Коли у 2010р.  я була вагітна і мені робили такий аналіз, то давали пити солодкий чай для навантаження. Але я не знаю, скільки саме треба звичайного столового цукру і води перемішати і тим більше кофеїн може вплинути на результат.
4. Також взяти із собою звичайної води і перекус, який ти будеш їсти відразу після здачі всього аналізу, тобто через 2 години.
5. У лабораторії потрібно попередити, що ти цей аналіз будеш здавати зараз, тоді рівно через 1 годину і тоді рівно через 2 години. Треба перепитати, чи вони відкриті й доступні саме весь цей час. Бо не можна частину зробити зараз, а частину завтра.

6. Натщесерце перший забір крові з вени на глюкозу й інсулін. Ти записуєш собі в блокнотику, о якій годині було взято кров і який номер файла в лабораторії цього аналізу. Щоб коли прийде тобі результат, то ти будеш знати за цим номером, що це показники саме ті, що після голодування і без навантаження.
7. Одразу після здачі цього аналізу тобі потрібно випити 75-грамовий розчин глюкози впродовж 10 хвилин, не довше. Це називається навантаження глюкозою. Цей напій може здатися противним, надто приторно-солодким, тому краще пити повільними ковтками і глибоко вдихати.
8. Щойно ти випиваєш цю глюкозу, наводиш будильник чи таймер на 1 годину. Упродовж цього часу так само утримуєшся від їжі, жувачки, пиття, куріння і фізичних навантажень.
9. Рівно через 1 годину після випивання глюкози здаєш знову аналіз крові з вени на глюкозу й інсулін. Записуєш час і номер файлу у блокнотик. Наводиш будильник ще на 1 годину. Упродовж цього часу так само утримуєшся від їжі, жувачки, пиття, куріння і фізичних навантажень.
10. Рівно через 2 години після випивання глюкози здаєш знову аналіз крові з вени на глюкозу й інсулін. Записуєш час і номер файлу у блокнотик.

Більше наводити будильника не треба. Можна тепер попити води і з’їсти свій перекус. Можна іти додому пішки 🙂

Коли прийдуть результати аналізу, як їх читати:
Натщесерце норма (може трішки варіюватись в протоколах і нормах різних країн, також якщо аналіз крові взятий з пальця, то теж дещо відрізняється).

інсулін  1.9-23 uIU/ml   глюкоза < 100 mg/dl

Через 1 годину після 75 глюкози норма

інсулін  50-85 uIU/ml глюкоза < 180 mg/dl

Через 2 години після 75 глюкози  норма
інсулін  30-65 uIU/ml глюкоза < 153 mg/dl
Як вирахувати індекс HOMA 
Треба зайти на сайт https://www.thebloodcode.com/calculators/ і на сторінці знайти калькулятор, який називається HOMA-IR Blood Code Calculation і ввести свої дані із тесту натщесерце.  У прямокутнику  під словом Insulin ввести свої дані інсуліну, а в прямокутнику під словом Glucose ввести свої дані глюкози. І в третьому прямокутнику під словом HOMA-IR ви побачите свій індекс HOMA.

Ось мій результат

3
Як читати результат?

Якщо число 1.0, то ти  інсуліночутливий і це добре.

Якщо вище 1.9, то вказує на початкову стадію інсулінорезистентності.

Якщо вище 2.9, то вказує на значну інсулінорезистентність.
Що таке індекс HOMA? Це акронім до Homeostatic Model Assessment of Insulin Resistance – гомеостатична модель оцінювання інсулінової резистентності, або скорочено просто – інсулінова резистентність – вона показує динаміку між цукром (глюкозою) у твоїй крові натщесерце та чутливістю до нього гормону інсуліну.
Інсулін – це гормон, який виробляє  підшлункова залоза. Він допомагає використовувати і зберігати глюкозу для організму. Тіло використовує інсулін для регулювання рівня цукру (глюкози) у крові. Інсулін можна порівняти з “ключем”, який за звичайних обставин може “відкрити” клітини, щоб ввести глюкозу в них. Інсулін рухається в потоці крові до клітинних стінок, де прикріплюється до рецепторів інсуліну, які можна порівняти із “замковими отворами”  клітини. Якщо у тебе є резистентність до інсуліну, замкові отвори не чутливі до інсуліну, повідомлення не потрапляє в «штаб» клітини (ядро) ефективно. У такому випадку, щоб підтримувати рівень глюкози в крові в межах норми, потрібно більше інсуліну.

Організм може переробляти інсулін протягом багатьох років. Якщо у тебе  є схильність до діабету 2 типу, врешті-решт  підшлункова залоза не зможе бути в курсі  потреби в цих великих кількостях інсуліну. Оскільки здатність виробляти інсулін знижується, рівень цукру в крові починає зростати. Як тільки рівень цукру в крові досить високий, діагностується діабет.

У домашніх умовах можливо зробити аналіз з пальця на глюкозу з навантаженням при наявності глюкометра. Він теж є показовим для діагностування діабету.

Що для цього треба мати? Глюкометр і тест-смужки саме до нього та голку, яка буде проколювати палець,  щоб брати з нього кров. У мене ось такий глюкометр.

4
Як робити цей аналіз з пальця? (Кроки дещо подібні до лабораторного з вени).
1. Краще робити цей аналіз коли ти не хворієш. Перед ним  треба утриматись від їжі 10 годин  і не пити воду. Також перед аналізом зранку не треба робити фітнес чи давати собі якихось фізичних навантажень.

2. Також перед проведенням аналізу  підготувати 75-грамовий розчин глюкози, яким потім буде навантажуватись організм. Глюкоза для цього розчину купується в аптеці (наразі коштує близько 40 грн). Називається ГЛЮКОЗА-ТЕСТ (GLUCOSE-TEST) порошок д/оральн. розчину 75 г. От цей порошок треба насипати в порожню пляшечку і залити 250 грамами води і перемішати.

3. Виділити для себе 2 години часу для аналізу, під час яких не буде їжі, пиття, фізичних наватажень (домашньої роботи), жувачки, куріння тощо.

4. Натщесерце зранку робиш перший аналіз крові з пальця глюкометром. Важливо, під час цього аналізу з пальця не протирати палець спиртом, бо він може потрапити у ту кров, з якої ти береш аналіз і це може показати вищий рівень цукру, ніж він у тебе насправді.  Просто вимий руки милом і добре сполосни. Записуєш собі в блокнотику, о якій годині було взято кров і який  результат показав глюкометр.

5. Одразу після здачі цього аналізу тобі потрібно випити 75-грамовий розчин глюкози впродовж 10 хвилин, не довше. Це називається навантаження глюкозою. Цей напій може здатися противним, надто приторно-солодким, тому краще пити повільними ковтками і глибоко вдихати.
6. Щойно ти випиваєш цю глюкозу, наводиш будильник чи таймер на 2 години. Упродовж цього часу так само утримуєшся від їжі, жувачки, пиття, куріння і фізичних навантажень.

7. Рівно через 2 години після випивання глюкози робиш другий аналіз крові з пальця глюкометром. Записуєш час і показник на глюкометрі у блокнотик.

8. Більше наводити будильника не треба. Можна тепер попити води поїсти і працювати фізично.

Як  читати результати аналізу з глюкометра:
Натщесерце норма  глюкози в крові < 100 mg/dl

100-110 mg/dl  говорить про порушену толерантність до глюкози

більше 110  mg/dl вказує на цукровий діабет

Через 2 години після 75 глюкози  норма глюкози в крові < 140 mg/dl

140 < 200 mg/dl  говорить про порушену толерантність до глюкози

більше > 200   mg/dl вказує на цукровий діабет

Якщо у тебе  глюкоза показує на в mg/dl а в mmol/L і цифра наприклад 6.5, як визначити, скільки це в mg/dl ?

Для цього можна використати он-лайн конвертер https://www.diabetes.co.uk/blood-sugar-converter.htmlі ввести у відповідний прямокутничок свою цифру.

5
Якщо твої результати вказують на діабет чи тривожать тебе, то обов’язково з ними іди до лікаря-ендокринолога!

Бажаю бути здоровим! І шукати здрових способів вирішення поблем з підвищеним цукром у крові й інсуліновою резистентністю.