Ваше ім'я: *

Ваш email *


Багато Місяців

«Багато Місяців» – книжка, написана американським автором Джеймсом Тьорбером із картинками  відомого американського ілюстратора дитячих книжечок Луїса Слободкіна. Видання отримало медаль  Рендольфа Кандеокотта. Якби не знати, що історію написав якийсь американський дядечко, можна було б просто повірити, що це якась західноєвропейська народна казка. Так чітко автор використав мотиви народних  казок про королів із їхніми примхами.

Вірніше, примха походить від маленької принцеси, якій заманулося отримати Місяця. Король по черзі викликає Камергера, Чарівника, Математика і вимагає в них дістати для донечки місяця. Натомімть вони перераховують скільки дивних забаганок вони вже здійснили для Короля і констатують, що Місяця дістати неможливо, називаючи різні факти про його форму, відстань від Землі й матеріал, з якого він є.

Коли Королеві зовсім сумно, він для потіхи викликає Блазня. І, звичайно, як у всіх казках, Блазень виявляється наймудрішим. Саме він радить запитати у маленької принцеси, яким вона вважає Місяця за формою і розміром, і як далеко він знаходиться. Виявляється, супутник Землі зовсім близько – він заплутується у віттях дерева за вікном, а сам розміром нігтика на великому пальчику вельможної дівчинки, бо коли вона його затуляє на відстані нігтиком, то не бачить. І, звичайно ж, Місяць золотий.

Блазневі досить легко було знайти золотий диск у формі повного Місяця і виконати забаганку молодої леді. Проте інша річ почала бентежити Короля – як пояснити дівчинці, чому Місяць з’явився між гіллям дерева за вікном, якщо він у неї вже є у формі золотої монетки. Знову Камергер, Чарівник і  Математик були безпорадні зі своїми недолугими ідеями. І знову Блазень прийшов на допомогу: він сам запитав у дівчинки, як вона вважає, чому Місяць і в неї, і на небі. І знову дитяча логіка виявилась неперевершеною: як випадає зуб і на його місці виростає новий, як в однорога виростає новий ріг, як на місці зрізаної квітки виростає нова, так само виростає на небі новий Місяць!

З цієї історією з дітками можна дуже добре вивчати перспективу: чому Місяць і Сонце виглядають майже однакового розміру, хоча вони зовсім різні за розміром? Чому зірки такі маленькі? Чому пальчиком (чи навіть нігтиком) в певній позиції ми можемо закривати небесні світила?  Також з дітками можна говорити про справжню форму Місяця, його матеріал і відстань від аншої планети.