Ваше ім'я: *

Ваш email *


Хто головний і чи справді все Hakuna Matata?

Історія “Король лев” – це не просто казочка з ніби-то простим лінійним сюжетом. У ній закладено багато істин, можна побачити суть Євангелія і зробити для себе гарні висновки з практичним застосуванням.

Почну про головну сюжетну лінію і її зв’язок з основним месенджем Біблії.

Над світом панує Бог, який не раз у Святому Письмі виступає в образі Лева. Він царює над усім як добрий розпорядник. Він могутній і його рик чутний кожному:

“За Господом підуть вони, а Він заричить, немов лев, і Він заричить, і від заходу прийдуть в тремтінні сини”. (Ос 11:10)

“Як муркає лев чи левчук над своєю здобиччю, хоч покликана буде на нього юрба пастухів, він голосу їхнього не лякається, та не боїться їхнього крику, так зійде Господь Саваот воювати на Сіонській горі та на взгір’ї її!” (Іс 31:4)

Він приготував Сина, щоб Той прийшов як Його представник у Його володінні й повноцінно панував над світом, дбаючи про добробут. Син у Біблії також названий Левом Юди:

“Бо Я немов лев для Єфрема, і немов той левчук дому Юди”. (Ос 5:14)

У “Король лев” прообразом Бога отця є батько-лев Мусафа, а Сина Христа – левеня, майбутній цар усіх звірів – Сімба.

Musafa

Але є ще інший лев – рикаючий, який готовий все зруйнувати і дбає лише про свою вигоду і про свої інтереси.

“Будьте тверезі, пильнуйте! Ваш супротивник диявол ходить, ричучи, як лев, що шукає пожерти кого.” (1 Пет 5:8)

Це Сатана, який колись був анголом світла, та повстав проти Бога і Його Царства. У казці це Шрам, який долучив до себе армію геєн. Біблійний Сатана тримає навколо себе армію анголів темряви, які разом із ним не підкорилися справжньому Цареві всесвіту.

“Як спав ти з небес, о сину зірниці досвітньої, ясная зоре, ти розбився об землю, погромнику людів! Ти ж сказав був у серці своєму: Зійду я на небо, повище зір Божих поставлю престола свого, і сяду я на горі збору богів, на кінцях північних, підіймуся понад гори хмар, уподібнюсь Всевишньому” (Іс 14:12-14)

THE LION KING Florence Kasumba, Eric André and Keegan-Michael Key as the hyenas, and Chiwetal Ejiofor as Scar

Звичайно, персонажі не є теологічно повноцінними біблійними прототипами, але паралелей багато.

Коли замість турботливого Царя-лева до влади приходить корисливий лев з його посіпаками, у його володінні настає серйозна криза: тварини тікають від хижаків, земля занепадає, все стає тьмяним і майже мертвим. Бажаного раю вже давно немає, все створіння стогне і плаче від розрухи, ніби очікуючи на оновлення. Це якраз нагадує нам наші часи, коли за Біблією, світом володіє Сатана (принаймні він так вважає) і відбувається руйнація. Люди, особливо віряни, очікують на новий прихід Царя (бо вони знають, Хто є справжнім володарем), Який приведе все до ладу і визволить їх від гнобителя. У казочці все так і стається. Приходить молодий лев Сімба, перемагає зло, земля оновлюється, для мешканців краю настає щасливе життя, всі вклоняються молодому цареві, синові справжнього Царя. Читач Біблії помітить зі мною паралель, що Синові Бога Отця – Ісусу Христу – вклоняться всі народи, коли Він зацарює:

“Усі кінці землі спам’ятають, і до Господа вернуться, і вклоняться перед обличчям Його всі племена народів, бо царство Господнє, і Він Пан над народами!” (Пс 21:28-29)

Добрий Лев в історії – не тому добрий, що він могутній, а тому, що він дбає про мир, злагоду, захищає, не шукає свого. Таким є Бог Біблії. Він є слугою-лідером, одночасно суверенним і строгим, але також турботливим і лагідним, коли потрібно. Мудрий лев – далекоглядний, він передає лідерство далі й зацікавлений в тому, щоб його земля процвітала.

Ще зверніть на армію кожного з персонажів. У злого лева його “воїни” одноманітні. Це лише кровожерні підступні, недалекоглядні геєни, які не проти поласувати і їхнім володарем. Як і злі духи Диявола.

У доброго лева помічники, які стали його армією, дуже різні – як і з його роду (левиці), так і різноманітні представники фауни: це і балакучий птах Зазу, і безтурботні кабанчик Пумба та сурикат Тімон, мандрил Рафікі. Усі разом, кожен зі своїми особливостями, але об’єднані спільною метою, вони перемогли зло.  Так і армія Небесного Царя має воїнів з усіх усюд: це і люди Його народу (юдеї), а також навернені язичники з різноманітних народів і племен світу.

А як же Hakuna Matata (“без турбот”, “без проблем” – мовою суахілі)? Чи справді потрібно забути про своє минуле, перекреслити негативний досвід, не розібратись з почуттям провини, нав’язаною неправдою і жити для себе – без турбот і переживань щодо наслідків? Так навчають деякі сучасні коучі. Але правда життя і навіть казка “Король лев” показують нам дещо інше. Hakuna Matata може спрацювати на короткий час, аби приспати біль і вину. Але настане час і те негативне, що було в минулому, вийде на поверхню, потрібно буде з ним розібратись і почати діяти. Так зробив головний персонаж – лев Сімба.

Але тільки розібравшись, віддавши все Богові, справжній християнини за апостолом Павлом зможе повторити:

“…Та тільки, забуваючи те, що позаду, і спішачи до того, що попереду, я женусь до мети… ” (Фил 3:13-14)

А Hakuna Matata буде вже в Царстві Небесному:

“А Той, Хто сидить на престолі, розтягне намета над ними. Вони голоду й спраги терпіти не будуть уже, і не буде палити їх сонце, ані спека яка.Бо Агнець, що серед престолу, буде їх пасти, і водитиме їх до джерел вод життя. І Бог кожну сльозу з очей їхніх зітре!” (Об 7:15-17)

А також:

“Оце оселя Бога з людьми, і Він житиме з ними! Вони будуть народом Його, і Сам Бог буде з ними,
і Бог кожну сльозу з очей їхніх зітре, і не буде вже смерти. Ані смутку, ані крику, ані болю вже не буде, бо перше минулося!” (Об 21:3-4)