Ваше ім'я: *

Ваш email *


Після одруження – з батьками чи окремо?

Українська культура опинилася на під впливом як східного, так і західного світоглядів. Це ж стосується християнства в Україні. Якщо раніше наша сімейна культура більше відображала східний спосіб життя: великими патріархальними сім’ями, то дедалі більше під впливом Заходу спостерігається індивідуалізм, у тому числі і в родинних взаєминах.

Отже, логічно виникає запитання: чи по-християнськи жити з батьками молодій парі після одруження? Чи краще/правильніше/праведніше жити своєю новоутвореною сім’єю окремо?

Що кажуть психологи?

Більшість західних християнських психологів твердять, що правильно жити відокремлено від батьків. При цьому як аргумент наводиться найчастіше біблійний текст з Буття 2:24:

«Покине тому чоловік свого батька та матір свою, та й пристане до жінки своєї, і стануть вони одним тілом»,

акцентується  увага на словосполученнях «покинути батьків» і «пристати до дружини».

Цікаві побутові приклади наводять російські психологи з євангельською теологією Міхаїл і Надєжда Тєлєпови у своїх лекціях про подружні стосунки. Тато каже до одружених доньок, які зі своїми чоловікам захочуть жити в окремих кімнатах у квартирі батьків, аби заощадити гроші й не витрачатись на оренду свого житла: «Сміття ваші чоловіки будуть виносити тоді, коли я їм скажу, а не коли їм самим заманеться, адже це моя квартира. Тут я господар, а не вони. І цвяхи вони будуть забивати, там де я вкажу пальцем і коли я вкажу пальцем, бо це моя квартира, я тут господар».

Мама каже своїй донці: «Донечко, ось ви поп’єте на кухні чаю, вас захопить романтика, ви підете до своєї кімнати, а чашок не помиєте. Я підійду, постукаю в зачинені двері й мене не хвилюватиме чи ойкаєте ви там, чи айкаєте, чи скрипить ваше ліжко. Я скажу: «Настуню, швидко на кухню, чашки мити!». І донька має вискочити з кімнати і побігти мити чашки. Бо це моя квартира, моя кухня, моя система –  ніхто за собою на кухні брудних чашок не лишає».

З практичної точки зору такі приклади мене абсолютно переконують – треба шукати усіляких можливостей жити від батьків відокремлено. Але чи вчить цьому безпосередньо Біблія, чи це просто життєвий досвід так показує?

Буття 2:24

Давайте ближче розглянемо біблійний текст, який наводиться як аргумент, я візьму місце з Буття у трішки ширшому контекcті (принаймні з попередніми віршами і наступними):

« І перетворив Господь Бог те ребро, що взяв із Адама, на жінку, і привів її до Адама. І промовив Адам: Оце тепер вона кість від костей моїх, і тіло від тіла мого. Вона чоловіковою буде зватися, бо взята вона з чоловіка. Покине тому чоловік свого батька та матір свою, та й пристане до жінки своєї, і стануть вони одним тілом. І були вони нагі обоє, Адам та жінка його, і вони не соромились». (Буття 2:22-25)

Тут ми бачимо слова, які належать самому Адамові, а також слова автора книги Буття, де він робить життєвий висновок, що чоловік і дружина будуть «одним тілом». Як на мене, це вказує на інтимний зв’язок. Адам із Євою не мали покидати батьків, адже їх створив Сам Бог, вони не були народженими, і вони були утворені з однієї плоті, вони вже були частиною одного тіла.

Ісус Христос цитує це місце Писання, коли Його запитують про розлучення:

«І підійшли фарисеї й спитали, Його випробовуючи: Чи дозволено чоловікові дружину свою відпустити?  А Він відповів і сказав їм: Що Мойсей заповів вам?  Вони ж відказали: Мойсей заповів написати листа розводового, та й відпустити.  Ісус же промовив до них: То за ваше жорстокосердя він вам написав оцю заповідь. Бог же з початку творіння створив чоловіком і жінкою їх. Покине тому чоловік свого батька та матір, і стануть обоє вони одним тілом, тим то немає вже двох, але одне тіло. Тож, що Бог спарував, людина нехай не розлучує!  А вдома про це учні знов запитали Його. І Він їм відказав: Хто дружину відпустить свою, та й одружиться з іншою, той чинить перелюб із нею». (Євангеліє від Марка 10:2-11)

Знову бачимо тут єдність фізичну – «одне тіло».

Пропоную придивитись до самих слів «покине» і «пристане», що вони означають?

Єврейське слово יַֽעֲזָב־ (ya·‘ă·zāḇ) – залишити, відпустити, покинути. Перекладене на грецьку як καταλείψει . Єврейське וְדָבַ֣ק (wə·ḏā·ḇaq) – приліпитись, триматись близько. Перекладене на грецьку  προσκολληθήσεται, яке має ще одне значення – приклеїтись.

Без сумніву, йдеться про фізичну єдність. Різні тлумачі додають до цього ще й емоційну, духовну єдність і взагалі єдність на всіх можливих рівнях, що, як на мене, не суперечить Божому задумові для подружжя, що може бути підтверджене різними місцями Писання. Але про єдність на різних рівнях (крім сексуальної) йдеться у Біблії також щодо стосунків між братами і сестрами у Христі. Наприклад, у молитві Спасителя за християн незадовго до розп’яття:

«Та не тільки за них Я благаю, а й за тих, що ради їхнього слова ввірують у Мене, щоб були всі одно: як Ти, Отче, в Мені, а Я у Тобі, щоб одно були в Нас і вони, щоб увірував світ, що Мене Ти послав.  А ту славу, що дав Ти Мені, Я їм передав, щоб єдине були, як єдине і Ми». (Євангеліє від Івана 17:20-22).

На мою думку, з Буття 2:24 складно зробити однозначний висновок, що діти мають територіально жити окремо від батьків.

Як жили родини у біблійні часи?

Погляньмо тепер на культуру, сімейне життя євреїв у біблійні часи, чи жили діти окремо від батьків? Якщо читати у різних енциклопедіях (Брокгауза, Нюстрема, чи навіть Вікіпедію) про єврейське помешкання і шлюб, то знаходимо таку інформацію: родини жили кланами (племенами), головою був батько, або старший син, якщо батько помирав.

Бідні сім’ї часто жили під однією покрівлею навіть із тваринами, була лише перегородка у помешканні. Багатші доми мали різні кімнати і спільний внутрішній двір. Також родина могла проводити  спільний час на дахах будинків. Під час подорожі пустелею ізраїльтяни жили в наметах. Авраам теж жив у наметі. Раніше будівлі мали лише одне приміщення. Якщо добудовувались ще частини, то навколо внутрішнього двору, де знаходилась піч для випікання хліба і ємність для води. Більша частина життя родини відбувалась надворі, у домі спали.

Саме на чоловікові була відповідальність забезпечувати свою дружину. Іноді дружина мала свій намет або ціле володіння будівлею (якщо чоловік був багатим). Також це могла бути своя окрема кімната для жінки чи певна відділена територія у приміщенні, на яку чоловікам не дозволялось заходити. Від дружини очікувалось виконання певних хатніх обов’язків і робіт (набирання води, плетіння, виготовлення одягу, випікання хліба), дружини також могли займатись цілим бізнесом (Приповісті 31).

У єврейській традиції чоловік повинен був забезпечити дружину місцем проживання (адже вона з одруженням залишала батьківську сім’ю), з меблями відповідно до місцевих звичаїв і відповідними його статусу. Подружня пара мала жити разом в одному приміщенні. Якщо чоловік змінював своє звичайне місце проживання, дружина була зобов’язана йти за ним.

Часто єврейська родина (клан) могла нараховувати близько 60 людей, вони займались спільним бізнесом та іншими справами. До такої господи належали і слуги.  На чолі був батько, а якщо він помирав і не було достатньо дорослого сина, який би міг очолити родину, цим займалась дружина (перша, якщо це полігамний шлюб).

Деякі біблійні тексти вказують на те, що чоловік і дружина були частиною великого клану і жили в певній спільності (разом або дуже поруч, розділяючи певне майно, обов’язки, бізнес) з рештою родини: патріарх Яків і його сини (Книга Буття, розпочинаючи з 37 розділу), Елімелех  у чужому краї (Книга Рут), Михея 7:6. Зрештою, Христос, напередодні розп’яття та воскресіння, обіцяє Своїм учням як Наречений, що забере із Собою до дому Свого Батька тих, хто належить Йому – Cвою Церкву-наречену й говорить про приготоване для неї місце:

«Багато осель у домі Мого Отця; а коли б то не так, то сказав би Я вам, що йду приготувати місце для вас?  А коли відійду й приготую вам місце, Я знову прийду й заберу вас до Себе, щоб де Я були й ви». (Євангеліє від Івана 14:2,3).

   Висновок

Проаналізувавши це все я дійшла до такого розуміння: Біблія прямо не говорить про те, що молода подружня пара має жити окремо від батьків. Такої заповіді й Божого наказу не існує. Проте є заповідь

«Шануй свого батька та матір свою, щоб довгі були твої дні на землі, яку Господь, Бог твій, дає тобі!» (Книга Вихід 20:12)

Але також є абсолютно здоровим у молодят бажання жити окремо, аби досягати фізичної єдності та всіх інших рівнів єдності як родина. Таким чином чоловік може стати головою своєї сім’ї, молодята можуть приймати самостійні рішенні й при цьому шанувати своїх батьків.

Ситуації бувають різні. А Якщо молодята не можуть дозволити собі знімати квартиру, а живуть, скажімо, у гуртожитку, де є тісне життя із сусідами чи дотримування певних правил, які впливають на сімейне життя (наприклад, хто як і коли прибирає, коли відбій тощо)? Деякі батьки можуть не окреслювати таких правил і молодята вільно собі живуть в окремій кімнаті.

Або навпаки, молода родина живе окремо, а батьки увесь час диктують як жити: що їсти, як купати немовля, у що одягатись, на що витрачати гроші, які вони дали своїм дітям, коли вони можуть їх відвідати тощо.

Отже, це не питання місця – де подружня пара живе. Питання у тому, хто приймає рішення і відповідає за сімейне життя.

Для багатьох індусів-християн буде парадоксом почути, що молоде подружжя має жити окремо від батьківської сім’ї. Так само як африканцям-баптистам сказати, що баптисти зовсім не танцюють  🙂

Можна жити в певній культурі (східній патріархальній чи західній індивідуалістичній) і при цьому цінувати Боже Слово й практично застосовувати його у своєму контексті.

Деякі використані мною ресурси

1) Біблія в перекладі Івана Огієнка

2) Підстрочні переклади Біблії з давньоєврейської та давньогрецької http://biblehub.com/hebrew

3) Коментарі до Біблії https://www.studylight.org/commentary/genesis/2-24.html

4) Книги про подружнє життя, багато, кожну не перерахую, можна подивитись список тут http://mamaelvey.info/marriageliterature/

5) Цитата із семінару Тєлєпових взята з відео https://youtu.be/QM3NrbvsRco

6) Словник Нюстрема http://logosenc.org/nustrem/dom.html

7) Енциклопедія Брокгауза http://logosenc.org/brokgauz/dom.html

8) Стаття у Вікіпедії про погляди євреїв на шлюб https://en.wikipedia.org/wiki/Jewish_views_on_marriage

9) Статті про сімейне життя євреїв у біблійні часи https://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/judaica/ejud_0002_0006_0_06268.html

http://www.biblestudytools.com/dictionaries/bakers-evangelical-dictionary/family-life-and-relations.html

10) Статті: як жити окремо від батьків і шанувати їх http://www.familylife.com/articles/topics/marriage/getting-married/newlyweds/respectfully-leaving-your-parents

http://www.gotquestions.org/leave-cleave-honor.html