Ваше ім'я: *

Ваш email *


Зимові мультфільми без слів

Дорогі мої читачі, пропоную вашій увазі підбірку зимових мультфільмів, у яких немає слів, але є безліч звуків, мелодій і пісні. Їх може дивитися глядач з будь-якого континенту, для перегляду цих відео не потрібно знати певну мову, хоч і створювались вони в різних культурних контекстах.

Розпочнемо із найдавнішого мультика, який мені вдалося знайти. Це був 1930 рік, коли моя старенька бабуся щойно народилась. В Україні в селах не те що телевізорів не було, а навіть електрики. У цей час Вольт Дісней і компанія «Коламбія пікчерс» випустили у світ чорно-білий мультиплікаційний фільм під назвою «Зима». Компанією створені чорно-білі мульфільми, присвячені кожному із чотирьох сезонів. Вони, та інші ранні твори, які вже мають звук, увійшли до серії «Кумедна симфонія» («Silly Symphonie»). Заметіль, мишки (мікумауси) сплять просто неба, посопуючи, а прокидаючись час від часу поводяться невимушено. Потім ми бачимо танцюючі дерева, вкриті снігом, на них щебечуть пташки, а тоді ці дерева стають рогами оленя. Далі олені й гризуни влаштовують танці на зимовій галявині в лісі. Тварини ковзаються на катку. Мікі Маус грається бурульками і будить великого ведмедя зі сплячки. Далі вже танцюють ведмідь та Мікі. З крижаного струмка виходить смішний лось, адже він вміє розтягувати своє тіло як акордіон. Звірята граються на галявині й разом прийшли розбудити бобра. Знову усі танцюють. А коли сильно захурделило, звірята поховалися до нірок. The end.

Ще один з цієї ж серії, можемо назвати зимовим, адже події відбуваються на Північному полярному колі

У 1933 році, мультфільм з цієї ж серії «Ніч перед Різдвом» уже кольровий. Теж без слів. Лише пісні та мелодії.

У 1945 році (під час Другої світової війни) в Радянському Союзі створено кольоровий зимовий мультфільм, у якому є багато мотивів, подібних до діснеївських ранніх анімаційних творів. Мультик «Зимова казка» розпочинається з інструментальної музики. Хурделиця стає більш виразною і ми бачимо білу постать дідуся. Це Старий Рік танцює по верхівках дерев і розсипає сніг та прикрашає ліс. Навколо скачуть зайчики, білочки, літають снігурі. Перед нами постає ялинка, для якої Старий Рік виготовляє прикраси зі снігу. Птахи вбирають зимову красуню, звірята водять навколо неї хороводи. Зайчики зліпили Сніговика та Снігуроньку. Старий Рік виготовив годинничка-будиночка, що вказує на завершення року. На трійці коней мчить хлопчик Новий Рік. Оживає Снігуронька, Сніговик і всі звірята та ці персонажі танцюють з Новим Роком. Звірята бавляться так, що розбурхали ведмедя у барлозі. Снігуронька посміхається Новому Року, а Старий Рік махає рукою на прощання.


Радянський ляльковий мультфільм «Рукавичка» 1967 року про дівчинку, яка дивиться за вікно і заздрить діткам, у яких є домашні тваринки. Вона так мріє мати песика, що грається рукавичкою, ніби це її щеня, адже мама не дозволяє їй мати справжнього улюбленця. Врешті рукавичка оживає і дівчинка веде свого песика на змагання для собак. Песик-рукавичка першим знаходить патичка, але програє, бо зачепився за петельку і випустив паличку з пащі. Дічинка приводить свою тваринку додому, дає їй молочка. Коли мама дивиться на це, то бачить не живу тварину, а рукавичку, яку погладжує дівчинка. Врешті, мама бере від сусідів справжнього живого песика для дівчинки.

Мультфільм «Лускунчик» 1973 року створений у Радянському Союзі за мотивами однойменної казки 1816 року Ернста Теодора Амадея Гофмана з інструментальним твором Чайковського для балету «Лускунчик», а також темою Ротбарта з «Лебединого озера» та увертюрою і темою злої феї Карабос зі «Сплячої красуні» (теж балетні адаптації Чайковського). Сюжет у мультфільмі дещо відрізняється і від гофманівського оригіналу, як і від від прозаїчної адаптації Александра Дюма 1844 року, і від лібрето балету Чайковського.


«Сніговик» вперше було показано у 1982 році. Мульфільм створено на основі однойменної книжки без слів, опублікованої у 1978 році, автор англічанин Реймонд Бріггс. Одного зимового дня хлопчик зліпив Сніговика, який ожив рівно опівночі. Новий сніговий друг хлопчика завітав до нього вгості, розглядаючи все в будинку, але досить тихо, аби не розбудити батьків. Потім Сніговик і малюк катаються на мотоциклі, після чого зимовому приятелеві треба охолодитися в морозилці. Після цього наші персонажі здіймаюьтся у повітрі й летять: спочатку над селом, де мешкає хлопчик, далі над визначними місцями Англії, через море, до Норвегії, Арктики… там вони бачать полярне сяйво, долучаються до інших сніговиків та зустрічаються з Дідом Морозом (Father Christmas) та його оленем. Дідусь дарує хлопчикові шарфика для сніговика. Після подорожі на ранок сніг розтанув, Сніговик теж, але у хлопчика залишився його шарфик як доказ того, ще це був не просто сон.


У 2012 році вийшов мультфільм-продовження – «Сніговик та сніговий Пес», теж на основі твору Реймонда Бріггса. Ми бачимо, як родина переїздить до іншого будинку. Улюблений песик хлопчика із цієї сімі’ї помирає. Напередодні Різдва малюк пише Дідові Морозові листа і просить подарувати нового песика. Тим часом вдома він випадково знаходить стару коробку з атрибутами Сніговика (з попереднього мультика) і фотографією цього ж Сніговика та хлопчика – його попереднього власника-творця. Невдовзі, коли випав сніг, наш новий хлопчик ліпить такого ж Сніговика, як на фото, а також снігового Песика. Вночі снігові творіння оживають і так само потрапляють до будинку. Сніговик на холодильнику помітив фото з ним та його попереднім власником. Але Песик почав танути від тепла і тому події далі відбуваються надворі. Троє друзів, вирушивши кататись на санках, невдовзі злітають у повітря й летять над видатними місцями Великої Британії. Та ось Сніговикові до носика прилипла пір’їна – він чхнув і його ніс-мандаринка впав. У пошуках носа вони знаходять серед снігів літачка і вже далі летять на ньому. Знову, потрапивши до Північної Країни на святкування інших сніговиків, персонажі врешті зустрічають Діда Мороза, який дарує хлопчикові подарунок. Повернувшись додому, хлопчина відкриває пакунок і бачить там ошийника для пса. Вдягнувши його на свого снігового Песика дитина бачить, як той стає його живим, справжнім домашнім улбленцем. Засинає хлопчик зі щеням на ліжку. Прокинувшись, він думає, що це був сон, адже собачки біля нього немає. Але, спустившись до вітальні, він переконується, що то реальність – живий песик вітає хлопчика.

Ще один мультфільм на основі книжки Реймонда Бріггса вийшов у 1998 році. Він називається «Ведмідь». Біле Ведмежа, загубившись, потрапляє на корабель, а відтак – до Лондонського зоопарку. На нього, вже дорослого Ведмедя, прийшла подивитись рудоволоса дівчинка, і випадково впустила іграшкового ведмедика, якого Білий Ведмідь забрав собі. Серед ночі, коли дівчатко сумувало за своєї іграшкою, Ведмідь приніс її. Щоб батьки не довідалися про кремезного білого гостя у їхній хаті, дівчинка прибирає за Ведмедем, купає його. Навіть після того як Ведмідь наробив безладу на кухні, намагаючись поїсти меду з баночки, тато подумав, що то їхня домашня кішка. Коли дівчинка з батьками дивиться мультика «Сніговик» (створеного тими ж людьми, що й цей мультфільм), ведмідь стоїть позаду них, а батьки того не помічають. Не помічає його мама, вклавши дівчинку спатки, адже він заліз під ліжко. Після того, як все стихло дівчинка осідлала Ведмедя і вони вирушили до зоопарку, та ворота були зачинені, тому вони попрямували до лісу. Там вони зустрілися із сузір’ям Великого Воза – Великою Ведмедицею – і всі разом помандрували до міста, у якому зірочки від сузір’я розбудили своїм дотиком різдвяних анголів і Діда Мороза. Потім вони ковзалиcя на замерзлій Темзі, прибули до Лондонського порту, де дівчинка опинилась сама на крижині й Ведмідь урятував її, а потім поплив за Північною Зіркою, аби на північному полюсі повернутись до своєї родині. А дівчинка разом із Великою Ведмедицею, пролітаючи над Лондоном, повертається додому. Зранку, прокинувшись, вона бачить, як сузір’я Великої Ведмедиці поступово зникає у небі, бо настає новий день. Так само поступово зникає з її долоньки зірочка, яку вона мала раніше від Ведмедиці.

 
Діснеєвський короткометражний мультфільм «Дічинка з сірниками» створений у 2006 році на основі однойменного твору Ганса Християна Андерсена. http://mamaelvey.info/divchinka-z-sirnikami/ Проте події відбуваються не в якомусь данському місті, а в Москві. У ньому йдеться про дівчинку-жебрачку, яка у вечір напередодні Різдва, голодна і благенько вдягнена намагається продати сірники, аби заробити хоч якусь копійчину, щоб поїсти. Проте продати їх не вдалося. Запалюючи сірники, дитина почала бачити у видіннях красиві сцени. Після першого сірника вона уявила себе перед теплою металевою піччю, після другого – за вечерею, після третього – побачила прибрану до свята ялинку, а після четвертого – свою покійну бабусю. Щоб утримати її образ, вона кресонула всіма сірниками і пішла з бабусею до Бога.

Сучасний мультфільм російської студії «Пчела» під назвою «Сніжиника» виконаний в чорно-біло-червоно-помаранчевих кольорах. Хлопчик в Африці отримує листа. Розпакувавши конверта, маленький африканець знаходить у ньому сніжинку, кладе її собі під подушку і засинає. Прокидається він – а за вікном зима. Під африканську музику темношкірий хлопчина виходить надвір, пробує сніг на смак, бавиться, спускається з гірки, яка виявляється хоботом слона. Хлопчик одягнений у червоний одяг, як у книжці Езри Джек Кітс «Сніговий день». http://mamaelvey.info/snigoviy-den/ Дитина зустрічає різних африканських тварин, яким стало холодно. Він загортає у свій червоний шалик тремтячих мавпочок, намагається відігріти своїм подихом замерзлу пташечку. Врешті тварини завітали до хлопчика вгості й гріються у хижці навколо вогню. Хлопчик дістає свою сніжинку й кидає в багаття, кришталева красуня тане, а темношкірий малюк прокидається. Відігріта пташечка ронить свою помаранчеву пір’їну, надворі – літо. Хлопчик кладе пір’їну до конверта і надсилає її у зимову країну, звідки отримав сніжинку.


Ще один сучасний мультфільм, створений студією «Шар» у Росії називається «Зима пришла», 2012 року. Цей твір теж грає на кольорах: яскравих барвах осені і срібних кольорах зими. Ми бачимо бабусю й онучку, які споглядають за вікном дерева бурштинових барв. Птахи полетіли. Багряно-жовтим лісом ходить чорна постать лисички, що розплітає яскраве плетиво осені: павутинку, знімає жовтогаряче листя, яскраве сонечко… Зайчиха плете шапочку зайчаті. Настає ніч, ведмедик лягає спати до весни. У срібну зиму лисиця приходить рудою. Дівчинка спить, а за вікном – біла зима і руда лисиця.

Якщо ви бачили зимові мультфільми без слів, які не увійшли до цієї колекції, будь ласка, поділіться посиланням і назвою у коментарях до цього допису.